Pojedine lokalne zajednice u Republici Srpskoj iskoristile su nove zakonske odredbe i povećale visinu boravišnih taksi koje su sada veće nego na crnogorskom primorju gdje iznose jedan evro.
To im je omogućilo Ministarstvo trgovine i turizma RS kroz izmjene i dopune Zakona o boravišnoj taksi gdje je utvrđen viši raspon cijena.
Primjera radi, ranije je boravišna taksa mogla biti od pola do dvije marke, a izmjenama zakona taj raspon je povećan na iznos od 1,5 do tri marke.
Turistička mjesta su u još boljoj poziciji jer im je dozvoljeno da usvoje visinu takse od tri do četiri marke. Prethodno im je limit bio tri KM.
Trenutno ovaj status imaju Laktaši, Trebinje, Istočno Sarajevo i Banjaluka.
Mogućnost da prihoduju više, juče je iskoristila Gradiška, gdje su odbornici na sjednici izglasali da taksa ubuduće sa 1,5 KM po noćenju poraste na 2,5 KM.
- Predloženim izmjenama osigurava se ekvivalentnost između pruženih usluga i plaćene boravišne takse - navodi se u odbrazloženju odluke.
Sličnu odluku pripremili su za narednu skupštinu grada i u Prijedoru. I u ovoj lokalnoj zajednici gosti će ubuduće plaćati 2,5 KM po noćenju.
Izmjene zakona će im, kako navode donijeti veće prihode u gradsku kasu, a samim tim i gradskoj turističkoj organizaciji.
Inače, oni po ovom osnovu ove godine očekuju prihod od 30.000 KM.
U Ministarstvu trgovine i turizma navode da su izmjene zakona urađene u saradnji sa privrednom i akademskom zajednicom, te da ih je potom u redovnoj proceduri, usvojila Narodna skupština Republike Srpske.
- Ovim izmjenama zakona je, između ostalog, povećan zakonski obuhvat obveznika plaćanja i raspon visine boravišne takse, a sve u cilju kreiranja uslova za dodatni rast turizma u Srpskoj, adekvatnije praćenje turističkih pokazatelja u borbu protiv sive ekonomije, koja je prisutna u ovoj oblasti - kazali su oni.
Napominju da odluku o visini boravišne takse i dalje donosi jedinica lokalne samouprave uz prethodno pribavljeno mišljenje Privredne komore Republike Srpske.
- U Republici Srpskoj visina boravišne takse nije mijenjana od 2011. godine, te je predložena izmjena bila neophodna kako bi se omogućila apsorpcija inflatornih kretanja na tržištu, kako se ne bi ugrozio obim i kvalitet proizvoda i usluga koji se pružaju namjenskim trošenjem sredstava od boravišne takse - navode u resornom ministarstvu.
Tvrde i da će se novim zakonskim rješenjem spriječiti eventualne zloupotrebe od pojedinih lokalnih zajednica koji nisu blagovremeno stavljale na raspolaganje doznačena sredstva od boravišne takse turističkim organizacijama.
capital.ba
Podjeli: