Resorno ministarstvo „odrezalo“ zabranu: Više od 1.000 prnjavorskih lovaca bez dozvole za lov

Ni patku, lisicu, šakala, ni bilo kog drugog predatora, ne smiju ustrijeliti, u jeku na njih lovne sezone, zapravo ni metka ne smije ispaliti oko 1.050 lovaca Lovačkog udruženja „Borik“ Prnjavor, u svom lovištu, dugom i širokom oko 55.600 hektara. Zabranu je izreklo nadležno Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede.

Da i sami ne znaju u koliko grupa i sekcija međusobno ljuto zavađeni prnjavorski lovci su se tako po ko zna koji put našli na „nišanu“ resornog ministarstva. Zbog toga im je ponovo na njihovo vlastito lovište stavljen embargo, tačnije kako doslovno glasi sankcija „Obustava izvršenja lova divljači u sportsko reakcionom-lovištu „Prnjavor“.

Ovom (ne)prilikom u igri su dvostruki pečati, smjene predsjednika, sporni akti, i još mnogo toga, kao i policija koja je i obavijestila, odnosno alarmirala Ministarstvo.

-Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede dobilo je obavještenje od Ministarstva unutrašnjih poslova, Policijske uprave Banjaluka, sektor Kriminalističke policije Banjaluka, po prijavi, od 26. decembra prošle godine, predsjednika Lovačkog udruženja „Borik“ Prnjavor, u kojoj se navodi da je 14. decebra održana skupština udruženja bez dvotrećinskog kvoruma. Na njoj je doneseno više eventualno nezakonitih odluka. Novonastala situacija se odnosi na donesene odluke kao što su-smjene predsjednika udruženja, predsjednika upravnog odbora, isključenja lovaca bez prethodnog disciplinskog postupka, nezakonitog potpisa virmana, izrade dva nova pečata LU i dr. - stoji u „Predmetu“Ministarstva, koje je potpisao ministar Boris Pašalić, a koje je u posjedu našeg portala. Dopis, odnosno takozvani „predmet“ je ovjeren posljednjeg dana prošle godine a poštom je upravo stigao na adresu LU.

U nastaloj situaciji, kako se navodi, nije jasno ko je trenutno ovlašćeno lice za zastupanje LU „Borik“ Prnjavor. A, koje bi vršilo izdavanje dozvola za lov i drugih akata, zbog čega Ministarstvo traži od svih aktera udruženja „da se obustavi izvršenje lova divljači dok se ne riješi sporna situacija u Udruženju“.

- Smatramo da je obustava lova u trenutnoj situaciji neophodna zbog mogućih zloupotreba, zaštite divljači i lovišta, ali i zbog bezbjedonosnih razloga - stoji u dopisu.

Nakon rješavanja sporne situacije u udruženju-upozoravaju u Ministarstvu- dužni ste nas obavijestiti kako bi mogli nastaviti koristiti lovište u skladu sa važečim ugovorom.

- U suprotnom ovo Ministarstvo će biti prisiljeno da preduzme zakonom o lovstvu propisane mjere i postupi po ugovoru o  dodjeli lovišta drugome na korišćenje - zaprijetili su iz Ministarstva.

Istovremeno, upozorava se da, po ugovoru od marta 2016., ugovorna strana, konkretno Ministarstvo, zadržava pravo jednostranog raskida ugovora sa korisnikom lovišta ukoliko iz bilo kog razloga, dođe do poremećaja u funkcionisanju organa korisnika lovišta, a što negativno utiče na korišćenje i korišćenje odredbi ugovora.

Prijava i pečati

Mada se u dopisu Ministarstva ne navodi koji je to predsjednik LU „Borik“ Prnjavor podinio prijavu banjalučkoj Kriminalističkoj policiji, nakon čega je došlo do zabrane daljeg lova, naš portal saznaje da je tabak presavio Nenad Prosen. On u svojoj prijavi, od 26. decembra lani, navodi da je na neregularan način smijenjen na skupštini 14. decembra.

Njegovi oponenti, međutim, tvrde suprotno, odnosno da je sve bilo regularno, a da je po njima, sada već bivši predsjednik Prosen, „zabio sam sebi autogol“, lupivši pečat na tu prijavu 12 dana kasnije od smjene, ponijevši ga sa sobom. Istina, kako saznajemo, uz službenu zabilješku sekretara Udruženja u kojoj je to zapisnički konstatovano. Međutim, već 19. decembra, sedam dana prije nego što će se njegov žig naći na prijavi, novo rukovodstvo je izradilo novi pečat, istovremeno obavijestivši Policijsku stanicu u Prnjavoru da je raniji, odnosno stari pečat odnesen i nevažeći.

Ovi detalji, do kojih je došao naš portal, samo su dio svjedočanstva o u više tabora ljuto zavađenim i teško narušenim međuljudskim odnosima, u jednom od najmogobrojnijih udruženja u BiH, sa godišnjim budžetom od 200.000 maraka. Nažalost, kako saznajemo, višegodišnja lovačka vatra nesporazuma se rasplamsala do te mjere da se poprijeko gledaju čak i ne samo komšije, kumovi, rođaci nego ukućani pa čak i neka rođena braća, uz neprimjerno spominjanje majke.

Ninko ĐURIĆ

Tagovi: